Aktualności
- Szczegóły
Obowiązek posiadania Krajowej Oceny Technicznej dla przewodów wentylacji bytowej.
Wymaganie czy nadinterpretacja przepisów?
(poniższy artykuł nie jest mojego autorstwa – publikuję go za zgodą autora – zgadzam się z przedstawionymi w nim tezami)
Ostatni okres to kilka ważnych zmian w przepisach prawa budowlanego i niezaznajomienie się z nimi może przynieść niespodzianki, a nawet trudności w sprzedaży wyrobów. Jedną z istotnych zmian jest obowiązek oznakowania znakiem budowlanym elementów wentylacji bytowej. To już niemała gimnastyka wiedzy, aby z dniem 31 grudnia 2021 roku nie stanąć przed formalnym problemem sprzedaży wyrobów.
- Szczegóły
Kto może produkować więźbę dachową z drewna klasy C30?
1. Aktualizacja (2018) w związku ze zmianą przepisów i ostatecznym wycofaniem normy PN-B-03150.
2. Aktualizacja (2019) w związku z wydaniem przez PKN normy PN-EN 14081-1:2016-03.
Według obowiązujących przepisów tartak, który chce produkować i sprzedawać drewno konstrukcyjne musi najpierw uzyskać prawo do znakowania go znakiem CE. Tartaki bez prawa do znakowania drewna konstrukcyjnego znakiem CE, a produkujące np. więźbę dachową, łamią ustawę o wyrobach budowlanych i narażają się na poważne konsekwencje finansowe ze strony Nadzoru Budowlanego.
- Szczegóły
Aktualizacja rozporządzenia w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym
Minister Rozwoju, Pracy i Technologii wydał w 04.12.2020r. rozporządzenie aktualizujące rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania w systemie krajowym właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. 2020 poz. 2297).
- Szczegóły
Cena czy jakość?
Poniższy tekst publikuję za zgodą jego współautora.
Uznałem, że jest on interesujący zarówno dla profesjonalistów, jak i dla laików.
I każdy znajdzie w nim dla siebie coś co będzie mógł wykorzystać.
- Szczegóły
Pseudoaktualizacja normy "styropianowej".
W dniu 31 marca 2015 roku Polski Komitet Normalizacyjny opublikował (w języku angielskim) znowelizowaną normę PN-EN 13163+A1:2015-03 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja.”
Jest to norma zharmonizowana opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, który podaje końcową datę okresu przejściowego wprowadzenia jej do stosowania na dzień 10 lipca 2016 roku.
- Szczegóły
Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia budynku?
Ten artykuł w zamierzeniu ma pomóc w przywróceniu normalności
producentom styropianu i klientom kupującym ten produkt.
Rusza nowy sezon w budownictwie i po „chudych” zimowych miesiącach nadchodzi okres „tłustych” dni dla producentów i dystrybutorów wyrobów budowlanych.
Inwestorzy chcą za kredyty i swoje zdobyte wyrzeczeniami oszczędności kupić jak najtaniej, jak najlepsze materiały do wybudowania wymarzonych domów. Niestety te dwa wymagania (tanio – dobrze) stoją z przeważającej większości przypadków w sprzeczności, a podjęte decyzje są kompromisem między oczekiwaniami, a możliwościami.